Ako previesť majetok zo živnosti na spoločnosť s ručením obmedzeným
V prípade, že sa živnostník rozhodne prejsť na podnikanie formou spoločnosti s ručením obmedzeným, je potrebné vybrať vhodný spôsob ako previesť zostatkový majetok živnostníka na novovzniknutú spoločnosť.
Presun majetku sa dá uskutočniť viacerými spôsobmi, ktoré upravuje Obchodný zákonník. Jedným z prvých spôsobov je, že sa majetok živnostníka vloží ako nepeňažný vklad do základného imania pri založení spoločnosti s ručením obmedzeným.
Spoločnosť je povinná pri založení vytvoriť základné imanie, ktorého výška je stanovená na základe Obchodného zákonika na minimálne 5 000 eur. Môže byť tvorené peňažnými, ale aj nepeňažnými vkladmi, a to hnuteľnými a nehnuteľnými vecami, pohľadávkami a podobne, ktorých hodnota musí byť vyčíslená na základe znaleckého posudku.
Výsledok posudku môže byť rôzny, závisí od majetku, ktorého hodnota sa určuje. Nepeňažný vklad musí byť splatený ešte pred zápisom základného imania spoločnosti do Obchodného registra. Výhoda pri tomto spôsobe je, že zakladateľ už nemusí vkladať finančné prostriedky do základného imania, prípadne sa len doplní zvyšná sumu, aby základné imanie predstavovalo minimálne 5 000 eur.
Druhý spôsobom ako previesť majetok na spoločnosť je, že základné imanie tvorené peňažnými vkladmi sa zvýši o majetok ako nepeňažný vklad do základného imania. Zakladateľ sa môže po vzniku spoločnosti rozhodnúť, či zostatkovým majetkom zvýši základné imanie alebo sa rozhodne, že základné imanie zvyšovať nebude a tým pádom sa majetok ako nepeňažný vklad bude považovať za dar na základe darovacej zmluvy.
Ďalším spôsobom ako previesť majetkok z osobného vlastníctva na spoločnosti s ručením obmedzeným je predaj majetku na základe kúpnej zmluvy. Je možné predávať jednotlivý majetok, alebo ako predaj podniku predať všetok majetok vedený v živnosti jednou zmluvou. Každý spôsob má svoje výhody aj nevýhody. Tento spôsob je jednoduchší z pohľadu ocenenia majetku. Nevyžaduje si vyhotovenie znaleckého posudku, ako to je v prípade nepeňažného vkladu do spoločnosti.
Výber spôsobu prevodu majektu zo živnosti na spoločnosť je už na vlastnom posúdení. Častokrát najpoužívanejším spôsobom prevodu majetku je založiť spoločnosť s ručením obmedzeným peňažným vkladom a následne zostatkový majetok živnostníka previesť na spoločnosť ako dar na základe darovacej zmluvy.
Podobné príspevky:
Ako previesť majetok zo živnosti do s.r.o.
Prechod zo živnosti na s.r.o.
Ako prejsť zo živnosti na s.r.o.?
Súhlas vlastníka nehnuteľnosti so zriadením sídla pre spoločnosť s ručením obmedzeným
Kombinácia živnosti a s.r.o. súčasne