Ako previesť majetok zo živnosti do s.r.o.
Vydané: 18.11.2019 :: Autor: Online Invest s.r.o.
Mnoho ľudí začne podnikať ako živnostník, rozbehne svoju činnosť, otvorí si firmu, lebo sa mu to tak viac oplatí. Najskôr podniká prostredníctvom svojej živnosti aj spoločnosti, neskôr iba prostredníctvom firmy, a tak si chce previesť majetok zo živnosti do spoločnosti s.r.o.
Ale ako na to? V nasledujúcom článku budú uvedené viaceré spôsoby, pričom len od vás záleží, ktorý je pre Vás najvýhodnejší.
Predajná zmluva
Najjednoduchším spôsobom, ako si previesť majetok zo živnosti na spoločnosť, je asi predaj. Medzi eseročkou a živnostníkom sa vytvorí kúpna zmluva, na základe ktorej sa prevedie majetok na firmu.Pri stanovovaní výšky ceny majetku na predaj nie je potrebný znalecký posudok, táto cena by však nemala byť až neprimerane nízka.
Ohľadom dane z príjmov je daňová zostatková cena jednotlivých zložiek majetku daňovým nákladom, a to bez ohľadu na výšku predajnej ceny.
K výnimkám patrí napríklad predaj motorového vozidla, kde platí, že rozdiel medzi daňovou zostatkovou cenou motorového vozidla a predajnou cenou (ak je nižšia ako DZC) je nedaňový náklad u živnostníka.
Nepeňažný vklad do základného imania pri založení spoločnosti
Pokiaľ sa zakladateľ rozhodne previesť majetok zo živnosti do spoločnosti s ručením obmedzeným hneď na začiatku, môže tento majetok použiť na tvorbu základného imania spoločnosti.Hodnota majetku však musí byť určená znaleckým posudkom a nepeňažný vklad musí byť splatený pred zápisom výšky základného imania do Obchodného registra.
Podľa zákona o dani z príjmov možno nepeňažný vklad oceniť v reálnych hodnotách alebo v reálnych cenách. Ohľadne dane z pridanej hodnoty vkladateľ (ako nepodnikateľ) nemôže konať v postavení zdaniteľnej osoby a vloženie nepeňažného vkladu do spoločnosti s ručením obmedzeným nie je predmetom dane z pridanej hodnoty.
Navýšenie základného imania majetkom ako nepeňažným vkladom
Ak sa spoločník rozhodne vložiť majetok, ktorý mu zostal po skončení živnosti, môže to urobiť tak, že navýši základné imanie spoločnosti.Rozhodovanie o zvýšení základného imania spoločnosti s ručeným obmedzeným aj rozhodovanie o nepeňažnom vklade patrí do pôsobnosti valného zhromaždenia. Ak je jediným spoločníkom fyzická osoba, táto vykonáva pôsobnosť valného zhromaždenia samostatne.
Ohľadne dane z príjmov aj DPH sa postupuje rovnako ako v prípade tvorby základného imania nepeňažným vkladom. Zvýšenie základného imania ďalším vkladom spoločníka však nie je považované za ekonomicky efektívne (i keď je možné), nakoľko vyžaduje duplicitnú administratívu ako pri vklade do základného imania pri založení spoločnosti s ručením obmedzeným.
Dar od spoločníka ako nepeňažný vklad do spoločnosti s ručením obmedzeným
Jednoduchým spôsobom prevodu majetku zo živnostníka na eseročku je tiež darovanie.Vytvorí sa darovacia zmluva, na základe ktorej sa majetok prevedie zo živnostníka na spoločnosť bez toho, aby mu za to bola vrátená príslušná protihodnota.
Ohľadom dane z príjmov cena darovaného majetku nie je považovaná za daňový výdavok.
Ohľadom DPH je darovanie majetku považované za dodanie tovaru, čiže ide o zdaniteľný obchod. Následne vzniká pri bezodplatnom dodaní tovaru, pri ktorom bola daň úplne alebo aspoň čiastočne odpočítaná, platiteľovi daňová povinnosť.
Podobné príspevky:
Ako previesť majetok zo živnosti na spoločnosť s ručením obmedzeným
Ako prejsť zo živnosti na s.r.o.?
Prechod zo živnosti na s.r.o.
Ako funguje ručenie s.r.o.?
Živnosť alebo s.r.o.?