Obchodovanie na burze na vlastný účet pomocou s.r.o.
Ak obchodujete na burze ako fyzická osoba a zvažujete obchodovať ako s.r.o. je tento článok určený práve pre Vás. Obchodovanie na vlastný účet pomocou právnickej osoby má svoje výhody ale aj nevýhody.
Obchodovanie na vlastný účet
Obchodovaním na vlastný účet je obchodovanie výhradne s vlastným majetkom spoločnosti. Vlastný majetok v spoločnosti predstavuje vlastné imanie, ktoré pozostáva z niekoľkých častí:
- základné imanie spoločnosti,
- kapitálové fondy,
- fondy zo zisku,
- výsledok hospodárenia minulých rokov
Čiže spoločnosť môže obchodovať na burze, avšak nesmie zhodnocovať prostriedky, ktoré nie sú jej majetkom. Pre zhodnocovanie cudzích finančných prostriedkov je potrebná povolenie NBS na vykonávanie činnosti obchodníka s cennými papiermi, správcovskej spoločnosti, banky a pod.
Pri obchodovaní na vlastný účet bez licencie zákon uplatňuje aj niekoľko obmedzení. Spoločnosť nemôže obchodovať s komoditnými derivátmi, emisnými kvótami a ich derivátmi, nemôže používať metódu vysokofrekvenčného algoritmického obchodovania ani obchodovať na vlastný účet vykonávaním pokynov klientov.
Predmet podnikania
Pokiaľ spoločnosť bude vykonávať akúkoľvek činnosť, je potrebné mať na túto činnosť v Obchodnom registri zapísaný predmet podnikania. V prípade investičných činností sa predmet podnikania zapisuje na základe Zákona o cenných papieroch a investičných službách 566/2001 Z. z. V prípade obchodovania na vlastný účet sa podľa tohto zákona nevyžaduje licencia NBS.
Podľa zákona sa nevyžaduje licencia NBS pre osoby, ktoré vykonávajú "obchodovanie na vlastný účet a súčasne tieto osoby nie sú tvorcami trhu alebo neobchodujú na vlastný účet mimo regulovaného trhu alebo mimo mnohostranného obchodného systému na organizovanom, opakovanom a systematickom základe prostredníctvom poskytovania systému dostupného tretím osobám na účely obchodovania s týmito osobami; pričom tvorcom trhu je osoba, ktorá je trvale ochotná obchodovať na finančných trhoch na vlastný účet formou nákupu a predaja finančných nástrojov s využitím vlastného majetku pri cenách ňou určených".
Pre spoločnosť obchodujúcu na burze je teda potrebné zapísať medzi predmety podnikanie "investičné činnosti". Nakoľko spoločnosť môže vykonávať len tie činnosti, na ktoré má osvedčenie o živnostenskom oprávnení, resp. iné povolenie na výkon takejto podnikateľskej činnosti. Ak nemá na vykonávanie konkrétnej činnosti predmet podnikania zapísaný v Obchodnom registri, mohlo by ísť o trestný čin neoprávneného podnikania.
Výhody a nevýhody
Výhodou obchodovanie na vlastný účet formou s.r.o. je výhodnejšie zdanenie.
Sadzba dane z príjmov fyzickej osoby je 19% pri príjme do 37981,84E UR, zvyšná časť sa zdaňuje so sadzbou 25%. Pri právnických osobách je sadzba danevo výške 15% do výšky príjmov 100000EUR, nad túto sumu sa zdaňuje sadzbou 21%.
Právnická osoba má navyše možnosť uplatniť si prípadnú stratu voči ostatným príjmom spoločnosti ako aj jej odpísanie v ďalších rokoch. Fyzická osoba takéto možnosti nemá.
Nemožno opomenúť ani ručenie. Kým fyzické osobys ručia celým svojím majetkom, právnické osoby ručia len do výšky svojho základného imania.
Nevýhodou je zložitejšie založenie účtu u brokera, ktorý zabezpečí prístup spoločnosti na burzu. Ako aj to, že niektoré služby brokerov sú pre spoločnosti spoplatnené vyššou sumou ako účty fyzických osôb.
Ďalšou nevýhodou je, že ak spoločnosť bude vykonávať transakcie na finančných trhoch podliehajúce Nariadeniu Európskeho parlamentu a rady (EÚ) č. 648/2012, je potrebné, aby si spoločnosť pred samotným začiatkom investovania vybavila LEI kód a zabezpečila reportovanie všetkých obchodov podliehajúcich tejto regulácii.
Vydanie LEI čísla Vám dokáže zabezpečiť na Slovensku CDCP alebo priamo Váš broker.
Inštrumenty obchodované na burze
Na burze možno obchodovať rôznymi inštrumentmi. Na Slovensku snáď najrozšírenejšie cenné papiere. Patria sem akcie, ETF (Exchaged Traded Funds), ETC (Exchanged Traded Comodity) a dlhopisy. Slovenské cenné papiere sa obchodujú ba Bratislavsej burze cenných papierov. Zahraničné cenné papiere sa najčastejšie nakupujú u brokerov.Rozšírené sú tiež deriváty. V poslednom čase sú u viacerých brokerov populárne najmä CFD, pričom si pomerne často osoby zamieňajú akcie a CFD akcie. K derivátom patria aj obchody na Forexe, ak nejde len o jednorazovúzmenu mien (spotový obchod). Ďaej sem patria aj futures a opcie na Futures.
Používajú sa aj opcie na akcie. Nákup cenného papiera cez opcie umožňuje zarátať do ceny cenného papiera aj cenu opcie, takže takáto transakcia sa zaúčtuje ako jeden obchod.
Kryptomeny alebo virtuálne meny sú ďalším významným inštrumentom. Medzi najrozšírenejšie kryptomeny patria: Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Moreno, Neo, Cardano, Ripple, Iota a Bitcoin Cash.
Rozšírené sú aj dividendy, ktoré predstavujú podiely na zisku.
Ako založiť s.r.o. pre obchodovanie na burze?
Máte záujem založiť spoločnosť za účelom obchodovania na vlastný burze? Kontaktujte nás a mi Vám spoločnosť založíme na klúč.
Podobné príspevky:
Zdaňovanie príjmov na burze - osoba vs. firma
Ste platcom DPH? Do 30.11.2021 musíte zaregistrovať bankový účet na daňovom úrade
Prechod zo živnosti na s.r.o.
Založenie s.r.o. a kryptomeny
5000€ na založenie s.r.o. budete potrebovať od decembra