Likvidácia spoločnosti sa od 1.10.2020 výrazne skomplikuje
Vydané: 25.04.2020 :: Autor: Online Invest s.r.o.
Medzi najčastejšie spôsoby ukončenia podnikania obchodnej spoločnosti patrí likvidácia. Ide o optimálne riešenie pri ukončení podnikania pre firmy, v ktorých je majetok vyšší ako záväzky.
Samotná likvidácia pozostáva zo súboru právnych, účtovných i administratívnych úkonov. Za tento proces zodpovedá likvidátor, ktorým je obvykle osoba zvnútra spoločnosti, ale túto funkciu môže prebrať aj iná osoba. Pre novelu Obchodného registra sa však od 1.10.2020 zmení proces likvidácie. V tomto článku sa budeme venovať práve spomenutým zmenám v likvidácii spoločnosti.
Zánik všetkých obchodných spoločností spočíva v týchto dvoch krokoch:
- zrušenie jedným zo spôsobom stanoveným v Obchodnom zákonníku, najčastejšie likvidáciou
- zánik spoločnosti výmazom z Obchodného registra "ex offo"
K procesu zrušenia spoločnosti často patrí aj likvidácia spoločnosti, pričom hlavným účelom je uspokojenie nárokov veriteľov a iných osôb, ktorým prislúcha nárok na likvidačný zostatok.
Novela Obchodného zákonníka prináša zmeny upravujúce proces likvidácie:
- vstup spoločnosti do likvidácie – zmena určenia času vstupu spoločnosti do likvidácie. Spoločnosť bude vstupovať do likvidácie, keď bude likvidátor zapísaný v Obchodnom registri. Stále je spoločnosť povinná používať počas likvidácie dodatok „v likvidácii“ vo svojom obchodnom mene
- ustanovenie likvidátora – likvidátor by mal byť ustanovený spoločníkmi súčasne s rozhodnutím o zrušení spoločnosti. Novela však pripúšťa aj neskoršie ustanovenie likvidátora, ale najneskôr do 60 dní od zrušenia spoločnosti. V opačnom prípade bude likvidátor ustanovený súdom. Novela umožní priamo v spoločenskej zmluve určiť, kto bude ustanovený za likvidátora
- preddavok na likvidáciu – bude zavedený preddavok na likvidáciu. Jeho výška bola určená na sumu 1500€ a musí byť zložený do úschovy notára ešte pred zápisom likvidátora do Obchodného registra. Tento preddavok môže byť použitý iba na úhradu odmeny a výdavkov likvidátora.
- Účinky vstupu do likvidácie – pôsobnosť štatutárneho orgánu konať v mene spoločnosti prechádza na likvidátora, výnimkou je iba zvolanie zasadnutia orgánu spoločnosti. K ďalším účinkom patrí aj zánik jednostranných právnych úkonov spoločnosti, výnimkou sú iba splnomocnenia udelené na zatupovanie spoločnosti v súdnych konaniach.
Likvidátor môže vykonávať v mene spoločnosti iba úkony smerujúce k likvidácii spoločnosti, nové zmluvy môže uzatvárať len v súvislosti s ukončením doterajších právnych záväzkov. - Oznámenie o vstupe do likvidácie – podľa novely je likvidátor povinný podať všetkým známym veriteľom oznámenie o vstupe spoločnosti do likvidácie Povinný je aj zverejniť toto oznámenie ako aj výzvu, aby si veritelia prihlásili svoje pohľadávky. Súd môže nariadiť zopakovanie tejto výzvy, najmä v prípade zmeny likvidátora
- Prihlasovanie pohľadávok do likvidácie – veritelia si môžu uplatniť svoje pohľadávky prihláškou, ktorá by mala byť adresovaná na nehnuteľnosť určenú likvidátorom v oznámení o vstupe do likvidácie. Doručovanie na tejto adrese musí byť možné bez prieťahov
- Zoznam pohľadávok a zoznam majetku – k povinnostiam likvidátora patrí aj vypracovanie zoznamu pohľadávok, ktoré si veritelia prihlásili do likvidácie, pričom by ho mal vypracovať likvidácie podľa stavu ku dňu uplynutia 45 dní od zverejnenia oznámenia vstupu spoločnosti do likvidácie. Tento zoznam musí uložiť do zbierky listín do 30 dní od jeho vypracovania.
Rovnako musí likvidátor vypracovať aj zoznam majetku a uložiť ho do zbierky listín do 30 dní spolu so zoznamom prihlásených pohľadávok. Povinnosťou likvidátora je aj zostavenie mimoriadnej účtovnej závierky. - Uspokojenie pohľadávok – likvidátor tiež priebežne uspokojuje pohľadávky veriteľov. Ak zistí predĺženosť spoločnosti je povinný bezodkladne podať žiadosť na vyhlásenie konkurzu. Nemôže spoločníkom vyplatiť ich podiel na likvidačnom zostatku pred uspokojením nárokov všetkých známych veriteľov
- Ukončenie likvidácie – ku dňu skončenia likvidácie je likvidátor povinný zostaviť účtovnú závierku, konečnú správu o priebehu likvidácie a návrh na rozdelenie konečného zostatku a bezodkladne zverejniť oznámenie o zostavení týchto listín. Podľa novely však skončenie likvidácie bude môcť nastať najskôr do 6 mesiacov po oznámení o vstupe do likvidácie. Táto lehota môže byť predĺžená na 12 mesiacov prípade daňového nedoplatku spoločnosti ku dňu zostavenia účtovnej závierky a konečnej správy alebo výkonu daňovej kontroly
- Návrh na výmaz spoločnosti – podanie návrhu na výmaz spoločnosti do Obchodného registra je poslednou časťou procesu likvidácie, pričom k návrhu je potrebné priložiť aj účtovnú závierku, konečnú správu o priebehu likvidácie a návrh na rozdelenie likvidačného zostatku. Likvidátor je povinný v prípade predĺženia lehoty priložiť k návrhu na výmaz aj vyhlásenie o neexistencii daňového nedoplatku alebo ukončení daňovej kontroly. Podľa novely sa upúšťa od povinnosti predložiť súhlas správcu dane a Sociálnej poisťovne s výmazom spoločnosti.
- Dodatočná likvidácia – novela Obchodného zákonníka upravuje aj dodatočnú likvidáciu. Povinnosť zložiť preddavok na likvidáciu pod následkom zastavenia konania bude platiť aj pre dodatočnú likvidáciu. Bude zavedená aj povinnosť spoločníka vrátiť podiel na likvidačnom zostatku vyplatenom v rámci likvidácie, ak nový majetok zistený v dodatočnej likvidácii nestačí na uspokojenie pohľadávok veriteľov a spoločník nebol dobromyseľný pri prijatí svojho likvidačného podielu.
Možno teda povedať, že podstata likvidácie zostáva rovnaká, ako aj cieľ likvidátora, ktorým je ukončenie fungovania a vysporiadanie záväzkov firmy. Avšak novela zákonníka prináša precíznejšiu úpravu likvidácie spoločnosti, čím sa vyriešia niektoré problémy, i keď bude proces zložitejší. V prípade záujmu o informácie alebo pomoc nás kontaktujte.
Ak likvidácia spoločnosti začne pred 1.10.2020 bude sa riadiť ešte starým obchodným zákonníkom a likvidácia bude výrazne jednoduchšia a kratšia.
Ak máte záujem likvidáciu vašej spoločnosti neváhajte nás kontaktovať.
Ak máte záujem likvidáciu vašej spoločnosti neváhajte nás kontaktovať.
Podobné príspevky:
Založenie s.r.o. v roku 2020
Likvidácia spoločnosti s ručením obmedzeným
Zníženie daní na 15% pre malé firmy od roku 2020
Zmeny v daňovom poriadku od roku 2017
5000€ na založenie s.r.o. budete potrebovať od decembra