Ako bude vyzerať odchod Británie z EÚ
Veľká Británia plánuje odísť nielen z EÚ, ale aj z jednotného európskeho trhu. Chystá sa opustiť európsku colnú úniu a obmedziť príliv imigrantov.
Premiérka Theresa Mayová verí, že sa dosiahne dobrá dohoda. Hovorí, že Británia síce opúšťa Európsku úniu, ale neopúšťa Európu, pričom obe strany sa budú musieť naučiť robiť kompromisy, avšak posledné slovo bude mať parlament. Mayová chce s Európou obchodovať, mať obchodné dohody s celým svetom, ale na druhej strane chce obmedziť príliv zahraničných pracovníkov a zabezpečiť odchod zo spoločného európskeho trhu.
Británia už nebude spadať pod európsku jurisdikciu, pretože po odchode z EÚ budú zákony interpretované domácimi sudcami v Škótsku, Severnom Írsku a vo Walese a nie sudcami z Európskeho súdneho dvora.
Keďže Škótsko za odchod z EÚ nehlasovalo, škótska regionálna premiérka Nicola Sturgeonová povedala, že Škótsko chce mať možnosť opustiť Britániu, ak Londýnu po brexite nevyjdú obchodné plány s EÚ a ona sama považuje plán brexitu za ekonomickú katastrofu pre Britániu.
Brexit bude znamenať kontrolu nad tým, koľko ľudí prichádza do Británie. Premiérka Mayová povedala, že imigrácia ľudí z Európy, ktorí majú vysoké vzdelanie, je vhodná. Británia chce naďalej pritiahnuť vzdelaných ľudí, firmy a mladých šikovných študentov.
Keďže v Británii žijú asi tri milióny občanov z ostatných 27 štátov EÚ a viac než milión Britov sa presťahovalo do krajín ako Španielsko alebo Francúzsko, Británia by sa mala s EÚ dohodnúť na garantovaní práv pre všetkých. Keďže sa to týka aj pracovníkov, vláda zvažuje zavedenie systému pracovných povolení. Čiže ak by chcel Slovák odísť pracovať do Británie, musel by si zrejme vopred zabezpečiť súhlas od britských úradov.
Odchod z colnej únie Británii umožní uzatváranie samostatných obchodných dohôd s ostatnými štátmi sveta, avšak zároveň by to znamenalo, že po odchode z EÚ (ku ktorému pravdepodobne dôjde na jar 2019), britské firmy stratia výhodný prístup na európsky trh a budú musieť obchodovať len podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie.
Veľká Británia spúšťa brexit tento rok a potom bude mať dva roky na to, aby vyjednala jeho konkrétne podmienky.
Podobné príspevky:
Ako prejsť zo živnosti na s.r.o.?
Už aj na Slovensku platí trestná zodpovednosť firiem
Koniec overovania účtovníctva pre menšie firmy
Paušálne výdavky 2020 + Kalkulačka
Založenie s.r.o. - požiadavky pre založenie